NowiConsulting

Słowacja: BDO – Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta za Opakowania i Nieopakowania♻️

Słowacja: Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (EPR) za Opakowania i Nieopakowania♻️

Na Słowacji przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (EPR) zostały wdrożone w 2016 roku, początkowo koncentrując się na sortowanych odpadach opakowaniowych. Następnie, ustawa nr 302/2019 Sb. znacząco rozszerzyła i doprecyzowała obowiązki określone w Ustawie o odpadach, szczególnie w odniesieniu do opakowań jednorazowych na napoje.

❓ Kto jest odpowiedzialny?

Ustawa o opakowaniach i przepisy dotyczą wszystkich:

📦 Producentów
📦 Dystrybutorów
📦 Importerów produktów
📦 Firm, które pakują lub napełniają produkty

📦 Co rozumiemy przez opakowania?

🍾 Szkło
🛢️ Metale i aluminium
🛍️ Tworzywa sztuczne, w tym PET
📜 Papier i tektura
🧃 Kartony na napoje wielomateriałowe
🏗️ Metale stalowe
🌲 Drewno

🛍️ Co uznaje się za produkt niebędący opakowaniem?

Produktem niebędącym opakowaniem jest przedmiot, który nie służy do pakowania lub nie jest przeznaczony jako opakowanie. Produkty te należą do jednej z poniższych kategorii, przyczyniając się do odpadów komunalnych:

🛢️ Produkty plastikowe wykonane z materiału PET, z wyłączeniem surowców, preform i włókien do użytku przemysłowego, a także produkty plastikowe wykonane z PE, PP, PS, PVC lub PA, z wyłączeniem surowców, włókien i produktów przemysłowych.
📜 Papier i tektura, w tym importowane produkty z tych materiałów, z wyjątkiem niektórych produktów drukarskich.
🍾 Szkło, w tym szkło płaskie.

⚖️ Progi

Na Słowacji nie ma minimalnych progów, co oznacza, że wszyscy producenci muszą się zarejestrować pod kątem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (EPR) dla materiałów niebędących opakowaniami 💼.

🧑‍💼 Pełnomocnik

Zagraniczne firmy muszą wyznaczyć przedstawiciela na Słowacji, zwanego Autoryzowanym Przedstawicielem (AR). Osoba ta lub podmiot działa w imieniu firmy, zapewniając zgodność z obowiązującymi przepisami na terenie Słowacji.

📅 Terminy raportowania

Raportowanie odbywa się kwartalnie, a zgłoszenia muszą być składane elektronicznie do 10. dnia po zakończeniu poprzedniego kwartału 🗓️.

❌ Kary

Od stycznia 2021 roku, producenci, którzy nie spełniają obowiązków lub zgłaszają nieprawidłowe ilości, mogą być ukarani grzywną w wysokości od 4 000 € do 350 000 € ⚠️💶.

Zarejestruj się na czas i uniknij kar! 🛡️

Jeśli masz pytania dotyczące rejestracji lub potrzebujesz pomocy w procesie rejestracji, skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy!
Wejdź na formularz kontaktowy na stronie htpp:// nowiconsulting.eu 🤝📧

Scroll to Top